top of page
  • heikkipkalliomaki

ILMOITTAUTUMINEN KESÄN JOLLAKOULUIHIN ON KÄYNNISTYNYT

Purjehdus on mukava, monipuolinen ja liikunnallinen harrastus. Jollapurjehduksen kurssi antaa hyvä valmiudet purjehduksen aloittamiseen ja aiemmin opittujen taitojen ylläpitämiseen. Omaa venettä ei tarvita, vaan kurssilaiset saavat käyttää seuran optimistijollia. Kursseilla lasten harrastamisessa keskiössä ovat liikunnan ilo, tasapuolisuus sekä toiminnan turvallisuus.


Kurssilla:

-       tutustutaan optimistijollaan

-       opetellaan purjehduksen perusteita, yleisiä merimiestaitoja ja yleisimmät solmut

-       harjoitellaan veneen hallintaa pääosin kevyissä tuulissa ja tilanteissa.


Optimistijollailun kurssi muodostuu neljän illan harjoittelusta Salon Vuohensaaressa kesäkuun alussa kaikille aloitteleville jollailijoille tai lajiin tutustujille. Päivämäärät ovat  3.6, 5.6, 10.6 ja 12.5 eli viikoilla 23 - 24 maanantai ja keskiviikkoillat


Kurssi soveltuu hyvin alakouluikäisille lapsille. Käytössä on pursiseuran koulutetut ohjaajat, optimistijollia ja tarvittava kalusto.


Järjestämme kysynnän mukaan myös kokeneemmille jollailijoille harjoitusiltoja. Tarkempi informaatio näistä ilmoittautuneille henkilöille.


Jollakoulu on maksuton, mutta vakuutusten vuoksi edellytetään liittymistä Salon Pursiseuraan. Kuluvana vuonna ei juniorijäseniltä peritä Salon Pursiseuran liittymismaksua, vaan ainoastaan jäsenmaksu 20 euroa. Maksu oikeuttaa osallistumisen kaikkeen junioritoimintaan.  Jäsenmaksun maksamisesta lisätietoa: Salon Pursiseura - Hae Jäseneksi


Ilmoittautuminen kaikkeen edellä mainittuun toimintaan ja mahdolliset tiedustelut tuula.suominen@luukku.com  tai puh. 044 374 1291

14 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page