top of page
  • heikkipkalliomaki

KESÄN JOLLAKOULUUN VIELÄ MUUTAMA PAIKKA VAPAANA


Purjehdus on mukava, monipuolinen ja liikunnallinen harrastus. Jollapurjehduksen kurssi antaa hyvät valmiudet purjehduksen aloittamiseen ja aiemmin opittujen taitojen ylläpitämiseen. Omaa venettä ei tarvita, vaan kurssilaiset saavat käyttää seuran optimistijollia. Kursseilla lasten harrastamisessa keskiössä ovat liikunnan ilo, tasapuolisuus sekä toiminnan turvallisuus.

Kurssilla: - tutustutaan optimistijollaan - opetellaan purjehduksen perusteita, yleisiä merimiestaitoja ja yleisimmät solmut - harjoitellaan veneen hallintaa pääosin kevyissä tuulissa ja tilanteissa

Optimistijollailun kurssi muodostuu neljän illan harjoittelusta Salon Vuohensaaressa kesäkuun alussa kaikille aloitteleville jollailijoille tai lajiin tutustujille. Päivämäärät ovat ma 3.6 ja ke 5.6 sekä ma 10.6 ja ke 12.6.

Kurssi soveltuu hyvin alakouluikäisille lapsille. Käytössä on pursiseuran koulutetut ohjaajat, optimistijollia ja tarvittava kalusto. 

Järjestämme kysynnän mukaan myös kokeneemmille jollailijoille harjoitusiltoja. Tarkempi informaatio näistä ilmoittautuneille henkilöille.  

Jollakoulu on maksuton, mutta vakuutusten vuoksi edellytetään liittymistä Salon Pursiseuraan. Kuluvana vuonna kesäkuun loppuun asti ei juniorijäseniltä peritä Salon Pursiseuran liittymismaksua, vaan ainoastaan jäsenmaksu 20 euroa. Maksu oikeuttaa osallistumisen kaikkeen junioritoimintaan. Jäsenmaksun maksamisesta lisätietoa:  Salon Pursiseura - Hae Jäseneksi

Ilmoittautuminen kaikkeen edellä mainittuun toimintaan ja mahdolliset tiedustelut tuula.suominen@luukku.com  tai puh. 044 374 1291 

15 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page